Adana kebap ve Şalgam Festivali

Adanam Güzel adanam
Adanamızın daha evvel Dünya rakı günü'nde düzenlediği; adanın içeriğinin ve içeceğinin rakıya uygun olduğu ve bu nedenle Meşhur Kaburgacı Yaşar Usta olarak katılmadığımız bu Festifal e içerik ve içeceğinin değişmesi ve içeceğinin tıpkı Adana kebap gibi adana ya has olan Şalgam olması münasebetiyle 2016 yılından itibaren bu festivalin içerisinde olacağız ve olduk olmaya da devam edeceğiz.

Adana kebabını etin en leziz yerinden yapan kaburgacı yaşar usta sizlere bu festivalde de kaburga ve adanaya doyuracak.

Festival olmasından mütevellit fırsat bilip fiyatlarda oynama yaparak haksız kazanç peşinde olan ve olacak olanlardan hiç bir zaman olmadık ve olmayacağız.

Adanada festival e gelecek yerli ve yabancı kendisini turist yada misafir olarak tanımlayan herkesi meşhur Kaburgacı yaşar a bekliyoruz.


Ağam bakhele , Kebap yiyok , Şalgam içiyok geliyun mu ?
 
Güneşe ateş eden
Kanalda çimen 
Bici yiyip
Şalgam içen
Sokakları kebap kokan
Bereketli toprakların çocukları Adanalılar 2016 yılında da ülkenin gündemine damga vurmaya hazırlanıyor. Altın Koza Film Festivali, Tiyatro Festivali, Nisan’da Portakal Çiçeği Karnavalı derken  2015 yılında da  Adana mis gibi bir festivale kavuştu. Büyük Saat civarı Kazancılar Çarşısında yıllardır süregelen, Aralık ayının ikinci haftası sabaha karşı ciğer kebap yiyip, Şalgam içme  geleneği yani namıdeğer Rakı Günü. Geçen yıl dönemin Adana Valisinin Rakı Günü’nü yasaklamasının ardından olay Türkiye ve Dünya gündemine oturmuştu. Adanalılarda kıvrak zekasını kullandılar ve  günün adını değiştirip Adana Kebap ve Şalgam Festivali yapmışlardı. Herhangi bir düzenleme komitesi bulunmayan etkinlik, tamamıyla halk insiyatifiyle gerçekleşmekte.
 
 
 
 
 
Festivalin gayrı resmi tarihi
 
Kazancılar Çarşısı esnaflarından edindiğimiz bilgilere göre sabaha karşı ciğer ve kebap yeme geleneğinin tarihi 1900’lü yıllara dayanıyor.
 
‘’Altınşehir Adana Dergisniden aldığımız makalede etkinliğin tarihi şöyle :
 
Mehmet Usta : “Bir rivayete göre Ziya Paşa’dan beri bu Pazar kuruluyor, daha önce buralar hep hanmış.” diyor.Hanifi Usta konuşmamıza katılarak, buradaki ciğerci esnafının babadan oğula, dededen toruna kuşaklar boyu devam eden bir gelenekle değişmeden tezgâhlarını her pazar kurduklarından söz ediyor. Sohbet esnasında daha önceleri buraların güvercinlerin alınıp satıldığı kuş pazarı olduğunu öğreniyorum. “Peki Hanifi Usta” dedim. “Ciğerciler nereden çıkmış madem burası kuş pazarıysa?”
 
Başlıyor anlatmaya Hanifi Usta:
 
Bize anlatılan, buradaki kuş satan esnafların kendi aralarında mangal yakıp, ciğer kebabı yaptıkları; daha sonra şu arka sokakta bakırcılık yapan, adına “Şampiyon” dedikleri esnaf, burada kebap tezgahı açıp işi ticarete dönüştürmüş. Mübalağasız her Pazar 60-70 kg. kuzu ciğeri sattığı söyleniyor. Şimdi buradaki 6–7 esnaf toplansak ancak o kadar satabiliyoruz. Şampiyon o kadar çok kazanıyormuş ki bir günlük kazancını sayamayacak kadar. Daha sonra Şampiyon’un oğulları işine sahip çıkmadığı için şu an onun tezgâhının olduğu yerde Erdem Usta ile oğulları devam ettiriyormuş. Erdem Usta da babasından devralmış. Bu yemek kültürü, damak zevki mükemmel olan Adanalılara özgüdür. Sabah kahvaltısında yanında bol soğan salatası ile ciğer kebabı yemek, yanında şalgam suyu ve bazen de rakı içmek... ‘’
 
 
 
Her yıl Aralık ayının ikinci haftası cumartesi akşamı  Adana Büyük Saat civarı Kazancılar Çarşısı’da bir araya gelen Adanalılar, kebap ,ciğer yiyip,sabhlara kadar eğlenmekteler.Her sokakta kebap kokularının fasıl müziğine karıştığı bir keyifli bir ortam var Elinde dürümle gezenler, mangal başında kebap yiyenler,çifteli oynayıp,hayal çekenler.’’Gazino kapattıran Pamuk ağalarından miras kalma ‘’Adanalı eğlenmeyi bilir’’ sözü  adete bugünde kanıtlanıyor.
 
 İşte 2015 Yılında Adana Kebap ve Şalgam Festivalinden eğlence dolu görüntüler :
 
https://youtu.be/DAa91Bve4Ds
 
 
 
2016 Yılında Adana Kebap ve Şalgam Festivali Ne Zaman ?
 
2016 yılında da Facebook’da etkinliği oluşturulan festival bu yılda renkli görüntülere sahne olacağa benziyor.  
 
Adanalılar diyor ki : Ağam bir bakhele , Kebap yiyok ,Şalgam içiyok geliyun mu ?